Katar zakaźny (zapalenie wirusowe przełyku)
Opis choroby
Katar zakaźny jest chorobą dróg oddechowych. Jak większość chorób cięższy przebieg ma w przypadku gołębi młodych niż dorosłych. Choroba ujawnia się zwłaszcza w stanach osłabienia organizmu. Zarażenie następuje drogą kropelkową, przez wodę pitną, odchody, karmę. Katar zakaźny może mieć postać przewlekłą - dotykającą jedynie niewielką ilość ptaków w jednym czasie, może też rozprzestrzeniać się szybko, atakując całe stado. Należy do schorzeń, które co prawda nie wywołują większych spustoszeń, ale są trudne do wyeliminowania, a poprzez osłabienie organizmu ptaka, otwierają "wrota" zakażeń dla bakterii, wirusów i pierwotniaków chorobotwórczych.
Objawy i przebieg choroby
U chorego ptaka można zaobserwować obrzęki dookoła oczu, zatkane wodnistą wydzieliną otwory nosowe. Brodawki nosowe oraz grzbiet nosa stają się szare. W jamie dziobowej, w gardle i na podniebieniu, widoczne są żółte naloty i drobne białe ogniska martwicowe. Infekcja może objąć tchawicę, oskrzela i płuca, a nierzadko również worki powietrzne. Gołąb kicha i chrapliwie oddycha. Chore ptaki tracą apetyt, chudną i słabną. Lot ich staje się ociężały. Częste są nadkażenia bakteryjne i inne, komplikujące przebieg choroby.
Leczenie i profilaktyka
Katar zakaźny jest czasami nazywany "chorobą brudnych gołębników". Jego rozwojowi sprzyja słaba wentylacja pomieszczenia, nie uprzątanie odchodów, wilgoć, itp. Dlatego też w zapobieganiu tej chorobie niezwykle ważna jest higiena w gołębniku. Istotne jest również podawanie gołębiom odpowiednio zbilansowanej karmy, oraz dbanie by nie zabrakło w diecie witamin i składników mineralnych oraz systematyczne kąpiele. Dobre zdrowie i kondycja gołębia to większa odporność na choroby, w tym również na katar zakaźny.
Leki dostępne na rynku
Znane i skuteczne leki dostępne na rynku to: Tylo Stop, Ornifox Forte, Tylodox, Tylbian, Spectolin, Doksy RW, Enrobioflox.