Streptokokoza i Staphylokokoza (paciorkowce i gronkowce)
Opis choroby i objawy
Ta choroba jest wywoływana przez paciorkowce Streptococcus spp. z często spotykanym, równoległym zakażeniem gronkowcami Staphylococcus spp. Kiedyś występowała stosunkowo rzadko. Dzisiaj niestety jest inaczej, jest coraz częściej diagnozowana. Szczególnie często uaktywnia się w drugiej połowie sezonu lotowego, dotychczas gołębie osiągały dobre wyniki, aż po kilku świetnych lotach następuje załamanie formy i nagle gołębie słabną i tracą kondycję.
Objawy i przebieg
Charakterystyczne są objawy duszności, u niektórych sztuk występuje zagadkowa śluzowata biegunka i postać formy posocznicy. W zaawansowanej formie atakuje stawy gołębi i występuje stan zapalny z gorączką. Takie stadium chorobowe zazwyczaj trwa 4-8 dni i należy w porę rozpocząć leczenie, które zazwyczaj trwa do 10 dni. Równolegle z streptokokozą może wystąpić zakażenie wirusami: cirkowirusem i adenowirusem. W celu dokładnego rozpoznania choroby i ustawienia antybiotyku do skutecznego leczenia zaleca się wykonanie badania bakteriologicznego.
Leki dostępne na rynku: Amoklav, Amoxygal, Avivet, Medpet 4 in 1, Biomox, Paracol, Enrobioflox, Salcol Stop, Salmo Tab i Bolus, Spectolin.